Ruszyły zdjęcia do nowego filmu wfdif pt. "orlĘta"

Ruszyły zdjęcia do nowego filmu WFDiF pt. "ORLĘTA"

„ORLĘTA” - pierwszy film o agresji sowieckiej 17 września 1939 roku powstaje w WFDiF

Pierwszy film o agresji wojsk sowieckich we wrześniu 1939 roku - „Orlęta” - powstaje w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Akcja filmu rozgrywa się w Grodnie, gdzie ludność cywilna, a wśród niej harcerze, przyłącza się do walki z wrogiem.

orleta_img_2711.jpgorleta_img_2856.jpgorleta_img_2905.jpg
Fot. Magdalena Górfińska / WFDiF

Film ukazuje wojnę z sowietami z punktu widzenia głównego bohatera, dwunastoletniego chłopca. 1 września szkoła zostaje zbombardowana przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny, jak i dla tysięcy polskich dzieci rozpoczynająca się wojna staje się z przymusu szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacji z najciemniejszymi zjawiskami przewróconej do góry nogami rzeczywistości dorosłych. 17 września do Polski wchodzą wojska sowieckie. Grodno staje do obrony. Nieliczne oddziały wojskowe wspomagane są przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną.

- W tamtym dramatycznym okresie, gdy na Polskę uderzyły dwie wielkie armie, padały rozkazy, aby nie podejmować walki z wojskami sowieckimi. Były jednak takie miejsca, gdzie wojsko i ludność stawiały opór najeźdźcy. Takim miejscem było Grodno, gdzie obok wojska do walki stanęli harcerze. Film Krzysztofa Łukasiewicza opowiada bohaterską historię młodych ludzi – mówi Maciej Stanecki, p.o. Dyrektora WFDiF – Cieszę się, że Wytwórnia realizuje pierwszy w historii polskiej kinematografii film o walce z Sowietami w 1939 roku.

Opis filmu:

Grodno, 1939. Dwunastoletni Leoś Rotman z rodziny żydowskiej, zafascynowany jest wszechobecnym w międzywojennej rzeczywistości etosem niepodległościowym, urokiem munduru i powieściami Sienkiewicza. Jego codzienne życie pełne jest napięć związanych z niepokojami Polaków i Żydów w obliczu zbliżającej się wojny. Leoś afirmuje wzorce rycerskie: odwagę, poświęcenie i waleczność, chcąc zyskać szacunek i poważanie wśród rówieśników. Nie mniej ważne będzie dla Leosia zdobycie serca wybranki z klasy.
Gdy 17 września Polskę najeżdżają sowieci, Grodno staje do obrony. Wśród ochotników nie zabraknie też Leosia.

Obejrzyj making of z powstającego filmu ""ORLĘTA"

orleta_img_2691.jpgorleta_img_2670.jpg
Fot. Magdalena Górfińska / WFDiF

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz

Autor zdjęć: Tomasz Wójcik

Scenografia: Ewa Skoczkowska

Kierownik Produkcji: Anna Wojdat

Obsada m.in.: Jowita Budnik, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Filip Gurłacz, Andrzej Mastalerz, Wit Czernecki, Antoni Pawlicki, Arkadiusz Smoleński

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Koprodukcja: Telewizja Polska

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej