HOŁD PRUSKI

Dnia 10 kwietnia 1525 roku doszło do wydarzenia, które wzbudziło wiele emocji pośród współczesnych. Oto na krakowskim rynku Albrecht Hohenzollern, ostatni Wielki Mistrz zakonu krzyżackiego złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi I zwanemu Starym. Tym samym król Zygmunt zaakceptował fakt istnienia w Prusach państwa, którym od tej pory miał w jego imieniu rządzić  Albrecht. Wywołało to żywy sprzeciw części szlachty i samej królowej Bony. Uważano, że Krzyżacy raz na zawsze powinni zniknąć z polityki europejskiej. 

Film opowiada o postaciach przedstawionych przez Jana Matejkę na obrazie z 1882 roku, o przyczynach i konsekwencjach hołdu,  knowaniach i intrygach, emocjach związanych  z tym wydarzeniem. Dodatkowo zdjęcia do naszego „Ożywionego obrazu” zostały zrealizowane dokładnie w miejscu złożenia hołdu, określonym też w obrazie Matejki.

Obraz znajduje się dzisiaj w Muzeum Narodowym w Krakowie, wystawiany jest w oddziale Muzeum w Sukiennicach -  nieopodal  historycznego miejsca zdarzenia.

Scenariusz i reżyseria: Marek Brodzki 

Zdjęcia: Arek Tomiak PSC

Scenografia: Marek Warszewski 

Kostiumy: Katarzyna Lewińska

Charakteryzacja: Janusz Kaleja

Montaż: Wojciech Janas 

Dźwięk: Andrzej Lewandowski  

Kierownik produkcji: Andrzej Besztak

Producent: Włodzimierz Niderhaus

Obsada: Bogdan Słomiński, Zbigniew Kaleta, Sławomir Maciejewski, Jakub Bohosiewicz, Tomasz Grabowski, Jan Korwin-Kochanowski, Andrzej Kaczmarczyk, Marcel Wiercichowski, Mariusz Gagatek

Czas: 14 minut

Rok produkcji: 2016