NAGRODA

Nagroda dla książki. W 2020 roku Fundacja Historia i Kultura przyznała prestiżową Nagrodę KLIO — w kategorii edytorskiej — książce „Chełmska 21. 70 lat Wytworni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie”. Konkurencja była poważna — jurorzy wybierali spośród 220 książek.

Książka stanowi cenny przewodnik po historii polskich filmów dokumentalnych i fabularnych. Zrekonstruowane cyfrowo filmy umieszczono na — dołączonych do książki - 18 płytach DVD, które łącznie zawierają 70 filmów dokumentalnych i fabularnych. Tak bogata część multimedialna stanowi godny odnotowana precedens na rynku wydawniczym.

Zaletę wydawnictwa stanowi nie tylko szata edytorska, ale też bogaty zbiór unikalnych zdjęć pokazujących pracę filmowców na przestrzeni 70 lat. Na fotografiach pojawiają się znani reżyserzy, aktorzy, scenografowie. Ważny walor książki to również wypowiedzi wybitnych twórców, ich wspomnienia wzbogacone o liczne anegdoty.

Album „Chełmska 21” to jedyny w swoim rodzaju dokument, ale też hołd dla firmy, o której Andrzej Wajda powiedział: „Wytwórnia to nasza krew, pot i łzy”.