Timeless Film Festival Warsaw

Rusza Timeless Film Festival Warsaw, festiwal którego jesteśmy współorganizatorem.

Timeless Film Festival Warsaw powstał, by ponownie wprawić w ruch klasykę kina. Coraz więcej osób sięga wstecz, by w bogatej przeszłości kina znaleźć coś fascynującego. Klasyka kina nie jest więc tylko reliktem przeszłości, ale aktywnie kształtuje gusta.

Timeless FFW oferuje świeże, rzadko obecne w debacie publicznej spojrzenie na historię kina. Ideą festiwalu jest ponowne odkrywanie klasyki w dwóch znaczeniach: pokazywanie odnowionych cyfrowo filmów (z kopii wysokiej jakości), które polscy widzowie i widzki mogą znać, ale nie widzieli ich na dużym ekranie oraz o wprowadzenie do polskiego obiegu kulturalnego nowej klasyki, czyli filmów i artystów, którzy w polskiej świadomości nie mieli szansy zaistnieć, a są ważnymi bohaterami światowej rozmowy o kinie.

 

Dodatkowo nasza Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz 35mm.online są partnerami sekcji: 

Terytoria klasyki: Kino polskie

Pokazy najnowszych polskich rekonstrukcji, w tym kultowych polskich klasyków i filmów fabularnych, które czekają na ponowne odkrycie.

Stanisław Różewicz: 100-lecie urodzin

Niedawne rekonstrukcje jego najlepszych filmów i 100. reżysera urodziny w 2024 roku są dobrą okazją do ponownego przyjrzenia się temu mniej znanemu reżyserowi tworzącemu także w okresie Polskiej Szkoły Filmowej. Kameralne dramaty Różewicza są wyrafinowane, urzekające i zasługują na to, by doświadczać ich na dużym ekranie.

Krótko: Polskie animacje

Wyrazista selekcja najlepszych polskich filmów animowanych po rekonstrukcji dokonana przez Jerzego Armatę i śp. Marcina Giżyckiego.

Krótko: Polskie dokumenty

Krótko mówiąc: perełki dokumentalne wydobyte z archiwów WFDiF i wyselekcjonowane przez Jakuba Demiańczuka. W tym roku skupiamy się na kinie i pracy kobiet: przed i za kamerą.

Wykadrowana stolica: Pokazy w Muzeum Warszawy

Warszawa fascynowała filmowców nie tylko jako stolica kraju, lecz przede wszystkim jako miejsce nieustannej zmiany.