Teatroteka w tvp kultura

TEATROTEKA W TVP KULTURA

We wtorek, 12 kwietnia, o godz. 21:00 w TVP KULTURA zostanie pokazana sztuka Artura Pałygi pt. „ŻYD” w reżyserii Anety Groszyńskiej-Liweń, zrealizowana przez WFDiF w ramach projektu TEATROTEKA.

_j2a5712a.jpg_j2a6638a.jpg

Dyrektor upadającej szkoły w małym miasteczku, by uratować budynek, w którym pracuje ponad czterdzieści lat, zwołuje zebranie w pokoju nauczycielskim. Bardziej prominentne postacie grona nauczycielskiego dowiadują się na nim od swojego przełożonego, że łatwo mogą zdobyć fundusze na renowacje ich miejsca pracy - wystarczy tylko odpisać na wiadomość pewnemu Izraelczykowi, którego ojciec uczył się w ich szkole dekady temu.

Z pozoru komiczne spotkanie przemienia się w spór pełen obiegowych stereotypów i umożliwia zebranym dyskusję na temat przeszłości ich miasteczka, gdzie przed wojną połowę ludności stanowili Żydzi. Okazuje się, że wiele spraw było dotychczas przemilczanych, a nauczyciele momentami drastycznie różnią się poglądami i wiedzą na temat społeczności i kultury żydowskiej. Każdy z bohaterów dostaje szansę skonfrontowania się z przeszłością ze swojej perspektywy, a także zabrania głosu w sprawie także własnych niejednoznacznych losów i postaw.

_j2a5746a.jpg_j2a7011a.jpg

fot. Wojciech Radwański

""Żyd" Artura Pałygi, w reżyserii Anety Groszyńskiej to zaproszenie do dyskusji o stereotypach i próba ich weryfikacji. Sztuka przygląda się bliżej skomplikowanej relacji polsko-żydowskiej poruszając wiele kontrowersyjnych jej aspektów. Spektakl prowokuje do debaty wolnej od jednostronnej oceny, gdzie oskarżający zamieniają się w oskarżonych i mogą odpowiedzieć na stawiane im zarzuty lub jasno podkreślić, że dany temat ich po prostu nie dotyczy. Osadzona w realiach postpeerelowskich szkoła okazuje się miejscem, gdzie lokalna elita ma okazję zmierzyć się z zawiłą przeszłością miasteczka.

Występują:

Andrzej Grabowski (Dyrektor)

Andrzej Mastalerz (Ksiądz Krzysiek)

Magdalena Kuta (Polonistka)

Michał Tokaj (Wuefista)

Dominika Kluźniak (Anglistka)

AUTOR TEKSTU: Artur Pałyga

REŻYSERIA: Aneta Groszyńska-Liweń

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

ZDJĘCIA: Michał Pakulski

SCENOGRAFIA: Dorota Rakowiecka

KOSTIUMY: Paweł Cukier

MUZYKA: Jerzy Rogiewicz

MONTAŻ: Maciej Szydłowski

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Leszek Freund, Aleksander Musiałowski

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_3.jpg