Teatroteka „holzwege” w tvp kultura

TEATROTEKA „HOLZWEGE” W TVP KULTURA

We wtorek, 13 września, o godz. 20:00 w TVP KULTURA zostanie pokazana sztuka Marty Sokołowskiej pt. „HOLZWEGE” w reżyserii Tomasza Cyza, zrealizowana przez WFDiF w ramach projektu TEATROTEKA.

Przed pokazem odbędzie się rozmowa z odtwórcą głównej roli, Tomaszem Nosińskim, rozmawia Małgorzata Nieciecka - Mac.

Sztuka inspirowana biografią Tomasza Sikorskiego – wybitnego, awangardowego kompozytora, pianisty, prekursora minimalizmu w muzyce, który zmarł w niejasnych okolicznościach w 1988 roku w wieku 49 lat. Twórca, niedoceniany za życia, zmagał się z depresją, alkoholizmem i osamotnieniem. Został znaleziony martwy w swym malutkim mieszkaniu na warszawskim MDM-ie.

_rad4859_0.jpg_rad5372a.jpg

Autorka sztuki wykorzystuje konwencję teatru w teatrze. Akcja jest udramatyzowanym ciągiem domysłów, hipotez, przypuszczeń na temat ostatniego okresu życia i tajemniczej śmierci artysty, jakie snuje dwoje aktorów i reżyser przygotowujący spektakl o Sikorskim. Mamy do czynienia po części z inscenizacją, po części z dokumentem (wypowiedzi Teresy Różyłło, przyjaciółki artysty), po części zaś z koncertem. Wykorzystana w spektaklu muzyka Tomasza Sikorskiego nie jest jedynie ilustracją, lecz stanowi integralną część przedstawienia.

_rad5894_0.jpg_rad8723_0.jpg
fot. Wojciech Radwański

Spektakl został nagrodzony za scenografię (Ewa Gdowiok) i montaż (Maciej Szydłowski) podczas 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2019 roku, rok później zdobył nagrodę Silver Remi w kategorii Dramatic na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston.

Obsada: Anna Próchniak, Tomasz Nosiński, Sławomir Grzymkowski, Michał Pepol, Bartłomiej Wąsik, Bogna Cyz, Teresa Rużyłło.

AUTORKA TEKSTU: Marta Sokołowska

REŻYSERIA: Tomasz Cyz

ZDJĘCIA: Weronika Bilska PSC

MUZYKA: Tomasz Sikorski

SCENORGRAFIA: Ewa Gdowiok

KOSTIUMY: Aleksandra Gąsior

MONTAŻ: Maciej Szydłowski PSM

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Joanna Napieralska

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_3.jpg