PoczĄtek zdjĘĆ do filmu „pani od polskiego”

POCZĄTEK ZDJĘĆ DO FILMU „PANI OD POLSKIEGO”

W Tokarni ruszyły prace na planie zdjęciowym do nowej produkcji WFDiF pt. "Pani od polskiego" w reżyserii Radosława Piwowarskiego.

Akcja "Pani od polskiego" rozpoczyna się w roku 1942 na Kresach. Silna i niezależna Eliza urodziła bez ślubu dziecko Stacha. Teraz wraz z niemowlęciem rusza szukać ukochanego zesłanego na roboty do III Rzeszy. Eliza to wiejska nauczycielka, idealistka, a jej ukochany Stach to wiejski zawadiaka. Eliza odnajduje Stacha we Frankfurcie i decyduje się związać swój los z losem ojca swego dziecka. Eliza i Stach zaczynają w Niemczech pracę na roli, są głodni i poniżani. Eliza cały czas walczy o godność, o życie dziecka – i co najtrudniejsze – o miłość Stacha, który początkowo uznawał ich relację za przelotny romans. Teraz w ogniu wojennej próby oboje poznają się naprawdę, a istniejąca między nimi więź zmienia się wraz z upływem czasu.

""Pani od polskiego" to hołd dla kobiet z lat II Wojny Światowej. To opowieść, w której Miłość jest kobietą, siłą przetrwania i źródłem życia. Jest to również opowieść o Miłości w okrutnym miejscu i czasie. Ten film jest "romantyczną tragedią" ze światłem nadziei na końcu. Film jest również uniwersalną przypowieścią o niezgodzie na Zło, o przeciwstawieniu się Losowi.

2_21.jpg4_15.jpg

Scenariusz i reżyseria: Radosław Piwowarski

Zdjęcia: Arek Tomiak

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Scenografia: Wojciech Żogała

Kostiumy: Agata Culak

Dźwięk: Krzysztof Jastrząb

Charakteryzacja: Waldemar Pokromski

Kierownik produkcji: Leszek Pieszko

Występują: Sylwia Skrzypczak-Piękoś, Vitalik Havryla

5_11.jpg3_21.jpg
fot. Marcin Makowski / WFDiF