NOCNE PASMO TEATROTEK W TVP KULTURA

Już 14 kwietnia o godzinie 21:55, zapraszamy na pokaz Teatroteki „SPALENIE JOANNY” tekst Magdalena Miecznicka, reżyseria Agata Baumgart.

Co niedziela na kanale TVP Kultura prezentowany będzie cykl Teatroteka wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. To spektakle poruszające poważne tematy społeczne, związane z rodziną i miejscem człowieka w świecie, pełne ciekawych kreacji aktorskich.

Tematem sztuki, która została wyróżniona w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF, są nieprawidłowości i oszustwa związane z reprywatyzacją gruntów i kamienic warszawskich. Sztuka, pisana zanim temat ten trafił na pierwsze strony gazet i ruszyły procesy, nie jest jednak dramatem realistycznym, choć ukazuje brutalne metody działania oszustów i krzywdę usuniętych lokatorów. Sztuka napisana jest w poetyce dramatu romantycznego, a gorący dziś temat „dzikiej” reprywatyzacji gruntów i nieruchomości ujęty został w formę literackiej przypowieści z elementami groteski. Powracający wątek „cofania historii” i „naprawiania krzywd” pojawia się w spektaklu, jako temat uniwersalny, wykraczający daleko poza sprawę samej reprywatyzacji.

 

Występują: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Anna Kłos-Kleszczewska, Krzysztof Ogłoza, Henryk Niebudek, Dobromir Dymecki, Piotr Ligienza, Agnieszka Roszkowska, Klara Bielawka, Anna Gorajska, Dawid Lipiński.

 

Autorka tekstu: Magdalena Miecznicka
Reżyseria: Agata Baumgart
Zdjęcia: Szymon Kluz
Scenorgrafia i kostiumy: Dominika Olszowy
Montaż: Tomasz Ciesielski Psm
Muzyka: Damian Pielka
Dźwięk: Michał Robaczewski, Michał Truong, Tomasz Wieczorek
Kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski
Konsultacja programowa: Zenon Butkiewicz
Redaktor prowadzący: Krzysztof Domagalik
Opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko
Producent: Włodzimierz Niderhaus

Fot. Wojciech Radwański