Nocne pasmo teatrotek w tvp kultura

NOCNE PASMO TEATROTEK W TVP KULTURA

3 lutego o godzinie 23:40, zapraszamy na pokaz Teatroteki pt. „ALICJA W KRAINIE KOSZMARÓW” tekst i reżyseria Piotr Domalewski.

Co piątek na kanale TVP Kultura prezentowany będzie cykl Teatroteka wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. To spektakle przeznaczone dla widzów powyżej 16. roku życia, poruszające poważne tematy społeczne, związane z rodziną i miejscem człowieka w świecie, pełne ciekawych kreacji aktorskich.

_rad1306_0.jpg_rad3960_0.jpg

Alicja to dziewczynka, która w drodze do szkoły została porwana, a następnie przez ponad siedem lat przetrzymywana przez swego oprawcę w piwnicy o powierzchni pięciu metrów kwadratowych. Kiedy przez przypadek udaje jej się uciec i odzyskać wolność, jest już dojrzałą, młodą dziewczyną. Alicja próbuje zacząć nowe życie i w tym punkcie rozpoczyna się akcja sztuki. Bulwersująca opinię publiczną historia Alicji staje się natychmiast łakomym kąskiem dla mass mediów, cennym medialnym produktem, na którym można nieźle zarobić. Sama Alicja wpada w ręce przedsiębiorczego agenta, sygnuje książkę opisującą jej dramat, jest bohaterką telewizyjnych i prasowych reportaży. Nawet rodzice Alicji próbują przede wszystkim zarobić na tragedii córki, twierdząc, że są przecież także ofiarami jej porwania, a nowo poznany chłopak, deklarując bezinteresowną przyjaźń, w istocie pragnie u jej boku zrobić medialną karierę. To wszystko sprawia, że Alicja popada w głęboką depresję. Nie rozumie świata, który ją otacza i do którego trafiła, odzyskując wolność. Dochodzi do niej absurdalna świadomość, że w gruncie rzeczy najbliżsi zazdroszczą jej tragedii, która ją spotkała, bo ta – paradoksalnie – uczyniła z niej bogatą i sławną osobę, co jest w otaczającym ją świecie wyznacznikiem szczęścia.

Spektakl został nagrodzony za drugoplanową rolę męską (Filip Pławiak) podczas 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2019 roku, rok później otrzymał nagrodę Silver Remi w kategorii Independent Experimental Films&Videos - Film & Video Art na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston.

_rad2850_0.jpg_rad4345_0.jpg
Fot. Wojciech Radwański

Występują: Jowita Budnik, Anna Próchniak, Tomasz Dedek, Magdalena Schejbal, Filip Perkowski, Filip Pławiak.

AUTOR TEKSTU: Piotr Domalewski

REŻYSERIA: Piotr Domalewski

ZDJĘCIA: Bartosz Świniarski

SCENOGRAFIA: Anna Wunderlich

KOSTIUMY: Zofia Komasa

MONTAŻ: Magdalena Chowańska

MUZYKA: Marcin Nenko

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Marcin Jachyra, Tomasz Wieczorek

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_3.jpg