Filmy wfdif w konkursie na energacamerimage

Filmy WFDiF w konkursie na EnergaCAMERIMAGE

Dwa filmy produkcji WFDiF - „Figurant” reżyseria Robert Gliński, autor zdjęć Adam Bajerski oraz „Raport Pileckiego” reżyseria Krzysztof Łukaszewicz, autor zdjęć Arek Tomiak PSC - powalczą o nagrodę w Konkursie Filmów Polskich podczas 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE.

Konkurs Filmów Polskich to wyjątkowa okazja by zaprezentować krajowe kino międzynarodowej publiczności, by skonfrontować je z najlepszymi produkcjami z całego świata, a także by poddać je ocenie międzynarodowego jury składającego się z cenionych na całym świecie autorytetów.

dscf9500.jpg
fot. Marcin Makowski

FIGURANT. Opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dzięki nietypowemu protagoniście film w unikalny sposób pokazuje znane fakty (walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie, inwigilacja środowisk kościelnych prowadzona przez SB). Figurant nie jest opowieścią biograficzną o przyszłym papieżu. Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Dla awansów, pieniędzy i kariery bohater filmu coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Bohater filmu wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.

Tytuł angielski: Strawman

Reżyseria: Robert Gliński

Zdjęcia: Adam Bajerski

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

_kw_5506.jpg
fot. Krzysztof Wiktor

RAPORT PILECKIEGO. Historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej – rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań wojennych próbował przeciwstawić się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji. W jego życiorysie niezwykle dramatycznie widać heroiczną, chwilami beznadziejną walkę z dwoma bezwzględnymi totalitaryzmami XX wieku; niemieckim i sowieckim.

Tytuł angielski: The Pilecki Report

Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz

Zdjęcia: Arek Tomiak

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

393440741_312035974790529_6656415138102687502_n.jpg