FILM „CZERWONE MAKI” W KINACH OD 5 KWIETNIA

Film wyprodukowany przez WFDiF pt. „Czerwone maki” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza od 5 kwietnia w kinach.

Występują: Michał Żurawski, Leszek Lichota, Nicolas Przygoda, Magdalena Żak, Szymon Piotr Warszawski, Bartek Topa, Mateusz Banasiuk, Dariusz Toczek, Łukasz Garlicki, Radosław Pazura, Zbigniew Stryj, Andrzej Mastalerz, Piotr Tołoczko, Aleksandra Gierat, Krystian Wieczorek, Filip Gurłacz, Przemek Wyszyński i inni.

Zobacz zwiastun

„Czerwone maki” to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. Zdjęcia powstawały w Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce. Po raz kolejny specjalista od kina wojennego – Krzysztof Łukaszewicz („Orlęta: Grodno ’39”, „Karbala”) nawiązuje do najważniejszych i najbardziej dramatycznych kart naszej historii. 

W filmie fikcja przeplata się z faktami, tworząc magnetyczną i angażującą widzów opowieść.  Wyścig z czasem, pełen napięcia proces planowania natarcia i ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu czynią z „Czerwonych maków” kino pozostawiające niezapomniane emocje.   

Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.  Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu.

Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto.

Twórcy:

SCENOGRAFIA – Marek Warszewski

KOSTIUMY WOJSKOWE - Maciej Pakuła

KOSTIUMY – Agnieszka Sobiecka

CHARAKTERYZACJA – Karolina Kordas

MONTAŻ – Michał Czarnecki

DŹWIĘK – Wojciech Ślusarz

MUZYKA – Maciej Dobrowolski

WSPÓŁPRACA PRODUKCYJNA NA TERENIE CHORWACJI - Welcome Production

KIEROWNICTWO PRODUKCJI – Andrzej Besztak

ZDJĘCIA – Arkadiusz Tomiak

PRODUCENT – Zbigniew Domagalski

SCENARIUSZ i REŻYSERIA – Krzysztof Łukaszewicz

 

PRODUKCJA: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

KOPRODUCENCI: Studio Produkcyjne ORKA, Imaginary Pixels

DYSTRYBUCJA FILMU: Kino Świat

DOFINANSOWANIE: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Fundacja Narodowa

WSPÓŁFINANSOWANIE: Polski Instytut Sztuki Filmowej

REALIZACJA FILMU PRZEBIEGŁA PRZY WSPARCIU: Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego