Koprodukcja WFDiF na 21. Millennium Docs Against Gravity

Miło nam poinformować, że nasza koprodukcja film "Ostatnia Wyprawa - the Last Expedition" reż. Eliza Kubarska, podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity powalczy o nagrody w trzech konkursach! 

W Konkursie Głównym, Konkursie Polskim oraz Konkursie o Nagrodę Onet.Pl Big Screen Doc.

  • Do rywalizacji w KONKURSIE GŁÓWNEGO, 21. edycji festiwalu stanie 12 tytułów z całego świata, które mają szansę na sześć nagród w sześciu miastach festiwalowych, w tym Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium (8000 euro i ofertę dystrybucji kinowej zwycięskiego tytułu).
  • Film "Ostatnia Wyprawa" został zakwalifikowany również do KONKURSU O NAGRODĘ ONET.PL BIG SCREEN DOC. - to zestaw 11 wciągających, pięknych wizualnie filmów, które w przystępny i ciekawy sposób pokazują szeroko dyskutowane zjawiska ze świata (pop)kultury, sportu czy ekologii. Zwycięzcę Nagrody wybierze publiczność festiwalowa, która będzie głosowała w czterech miastach - Warszawie, Gdyni, Wrocławiu oraz Poznaniu.
  • Do KONKURSU POLSKIEGO zakwalifikowanych zostało 12 filmów, te najlepsze polskie produkcje dokumentalne powalczą w czasie festiwalu o trzy nagrody - Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję oraz Nagrodę Stowarzyszenie Kin Studyjnych. 
    9 spośród 12 konkursowych filmów będzie miało na festiwalu swoje światowe premiery, w tym film "Ostatnia Wyprawa - the Last Expedition". 

 

𝗢𝗦𝗧𝗔𝗧𝗡𝗜𝗔 𝗪𝗬𝗣𝗥𝗔𝗪𝗔 (The Last Expedition) reż. Eliza Kubarska 

Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi – opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych. 

Wanda zaginęła ponad 30 lat temu. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Niektórzy twierdzą, że została w klasztorze buddyjskim. Film eksploruje jej życie i tajemnicę z udziałem bliskich jej kobiet: siostry Janiny Fies i menadżerki Marion Feik, a także znanych wspinaczy: Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio.

Producentem filmu jest Braidmade Films i TILT Production.

 

21. edycja festiwalu potrwa: 10–19.05 (kina), 21.05–3.06 2024 (online). 

Zapraszamy!