Nocne pasmo teatrotek w tvp kultura

NOCNE PASMO TEATROTEK W TVP KULTURA

Już 20 stycznia o godzinie 23:25, zapraszamy na pokaz Teatroteki pt. „Cukier stanik” Zyty Rudzkiej w reżyserii Agaty Puszcz.

Co piątek na kanale TVP Kultura prezentowany będzie cykl Teatroteka wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. To spektakle przeznaczone dla widzów powyżej 16. roku życia, poruszające poważne tematy społeczne, związane z rodziną i miejscem człowieka w świecie, pełne ciekawych kreacji aktorskich.

untitled-0011.jpguntitled-0423.jpg

Tytułowy „Cukier Stanik" to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do Dawida Cukiera po ręcznie robione staniki przez wiele lat w PRL przychodziły zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie na Lesznie brak klientek, bo wszystkie wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie. Starzejący się mistrz krawiecki i jego siostra, właściciele pracowni gorseciarskiej „Cukier Stanik” dywersyjnymi metodami podejmują walkę z konkurencją chińskich biustonoszy. „Don Kiszoci młodego kapitalizmu” zetrą się z Supermarketem reprezentowanym przez szefową ochrony – Babę Kapo.

Sztuka Zyty Rudzkiej to zabawna, ciepła i nostalgiczna opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety i tanich, bo tanio produkowanych, produktów. Pracownia staników Dawida Cukiera to, w dobie tanich produktów sprowadzanych z Azji, wydawałoby się - przeżytek. Jednak ludzie, którzy z różnych powodów postanawiają wesprzeć starego rzemieślnika, potrafią stworzyć autentyczną wspólnotę, która walczy o zachowanie starego, zapomnianego świata.

untitled-0266.jpguntitled-8681_0.jpg
Fot. Wojciech Radwański

Spektakl otrzymał nagrodę Gold Remi w kategorii Comedy na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2016 roku oraz Nagrodę Rektora Akademii Teatralnej w Warszawie dla studenta lub absolwenta tej uczelni za reżyserię (Agata Puszcz) podczas 1. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2017 roku.

Występują: Krzysztof Stroiński, Maria Maj, Agnieszka Pawełkiewicz, Piotr Głowacki, Agnieszka Podsiadlik, Hai Nam Bui Ngoc, Ewa Bonecka, Filip Tłokiński.

AUTORKA TEKSTU: Zyta Rudzka
REŻYSERIA: Agata Puszcz
ZDJĘCIA: Arek Tomiak PSC
SCENOGRAFIA: Paulina Czernek-Banecka
KOSTIUMY: Aleksandra Staszko
MUZYKA: Marcin Macuk
MONTAŻ: Maciej Szydłowski PSM
DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek
KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski
REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik
OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko
PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus
teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_5.jpg