Film „bezkrwawa rewolucja” tylko na 35mm.online!

Film „Bezkrwawa rewolucja” tylko na 35mm.online!

Film dokumentalny „Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce” tylko na 35mm.online!

17 sierpnia mija 31 lat od podłączenia Polski do Internetu, do sieci BITNET – Because It is Time for Network i wysłania pierwszego maila z Polski do Kopenhagi. Dokonała się bezkrwawa, cyfrowa rewolucja.

Z tej okazji od 17 sierpnia na platformie 35mm.online będzie można premierowo obejrzeć film dokumentalny Łukasza Czajki „Bezkrwawa rewolucja” opowiadający o przełomie cyfrowym i jego możliwościach.

bezkrwawa_rewolucja_21_gallery.jpgbezkrwawa_rewolucja_20_gallery.jpg
Kadr z filmu "Bezkrwawa rewolucja"", reż. Łukasz Czajka.

„Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce” to film dokumentalny o kulisach podłączenia Polski do internetu oraz jego wpływie na upowszechnianie i rozwój polskiej kultury. Pomysłodawcą i producentem filmu jest Narodowe Centrum Kultury, a koproducentem Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

W opowieściach ludzi, którzy w latach 80. wyjeżdżali z Polski, często przewija się wspomnienie kolorowych półek w sklepach wypełnionych towarami. W Polakach rodziło się wtedy marzenie, że w ich kraju kiedyś będzie podobnie. Dla rodzimych naukowców takim pragnieniem stało się sprowadzenie internetu. Gdy powracali z zagranicznych stypendiów w zachodnich ośrodkach badawczych, to tego narzędzia brakowało im najbardziej - internet pozwalał na przekazywanie danych na dużą odległość, co posuwało skomplikowane badania zdecydowanie naprzód. Gdy w 1991 roku, na fali przemian ustrojowych, udało się nawiązać pierwszą łączność internetową, chyba nikt nie spodziewał się, jak bardzo ta technologia wpłynie na sposób życia milionów Polaków. Film dokumentalny „Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce” w reżyserii Łukasza Czajki to opowieść o tym, jak rodził się, rozwijał oraz co zmienił internet w Polsce.

Bohaterami filmu są naukowcy związani z Wydziałem Fizyki, Obserwatorium Astronomicznym UW oraz Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, a także Instytutem Informatyki UJ. O internecie opowiadają także badacze i fascynacji. Wśród bohaterów znajdują się także artystki i artyści, którzy wykorzystali internet do promocji swojej twórczości lub uczynili go swoim tworzywem.

bezkrwawa_rewolucja_01_gallery.jpgbezkrwawa_rewolucja_12_gallery.jpg
Kadr z filmu "Bezkrwawa rewolucja"", reż. Łukasz Czajka.

Reżyser i scenarzysta - Łukasz Czajka

Producent - Narodowe Centrum Kultury

Koproducent - Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Film został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

bezkrwawa_rewolucja_poster_1-3-552_auto_1600x800.png