Teatroteka młodego człowieka

Nowy cykl spektakli dla dzieci zainicjowany i produkowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

 

Po sześciu latach realizacji projektu TEATROTEKA Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych postanowiła rozszerzyć pole działania projektu o twórczość dramaturgiczną dla dzieci. Ruszyła produkcja pierwszych trzech spektakli TEATROTEKI MŁODEGO CZŁOWIEKA. Będą to na początek widowiska dla dzieci młodszych, czyli dla widzów od lat 7–10. W przyszłości przewidujemy także spektakle dla nastolatków.

Nowa inicjatywa WFDiF to śmiałe wyzwanie producenckie i artystyczne mające na celu produkcję telewizyjnych spektakli dla dzieci w oparciu o polskie teksty współczesne powstałe w XXI wieku. Założenia są podobne, jak w przypadku TEATROTEKI dla dorosłych – młodzi autorzy i reżyserzy, konwencja teatralnego, oryginalnego widowiska audiowizualnego powstałego z wykorzystaniem środków filmowych. Będą to przedstawienia aktorskie, bez wykorzystania lalek i bez udziału (choć to nie jest całkiem wykluczone) wykonawców dziecięcych. Ruszyła produkcja pierwszych trzech spektakli.

 

Reżyserka Joanna Zdrada zakończyła zdjęcia do spektaklu wg sztuki Marty Guśniowskiej A NIECH TO GĘŚ KOPNIE! To dowcipna, momentami nostalgiczna opowieść o Gęsi, która szuka sensu życia i znajduje go zupełnie nie tam, gdzie mogłaby się tego spodziewać. Imponującą w swym rozmachu scenografię stworzyła Zofia Mazurczak-Prus, kostiumy zaprojektowały Justyna Bernadetta Banasiak i Alicja Patyniak-Rogozińska, autorem zdjęć jest Łukasz Gutt PSC, a w obsadzie m.in. Agnieszka Przepiórska, Arkadiusz Janiczek, Sonia Bohosiewicz, Łukasz Lewandowski, Olga Sarzyńska, Krzysztof Dracz i inni.

 

Trwają zdjęcia do spektaklu wg sztuki Marii Wojtyszko KRÓLEWNA LOGOREA I NIEDŹWIEDŹ w reżyserii Justyny Łagowskiej. To nawiązująca do tradycyjnej bajki, lecz napisana bardzo współczesnym i dowcipnym językiem, historia o dziewczynce – królewnie, która z zazdrości o swojego mającego się urodzić braciszka, wykorzystując magiczne zaklęcie, zamienia go w niedźwiadka. Widząc jednak niestosowność swojego czynu, stara się za wszelką cenę przywrócić mu ludzką postać. Przeżywa przy tym niesamowite przygody i spotyka na swej drodze przedziwne postaci. Autorkami scenografii są Justyna Łagowska i Natalia Horak, kostiumy zaprojektowała Julia Kosmynka, a twórcą zdjęć będzie Wojciech Suleżycki. W kilkunastoosobowej obsadzie zobaczymy m.in. Monikę Frajczyk, Dorotę Landowską, Tomasza Schimscheinera, Piotra Polaka, Sonię Roszczuk, Martę Ścisłowicz i Jacka Braciaka.

 

Jeszcze w lipcu odbędą się zdjęcia do spektaklu wg sztuki Maliny Prześlugi DZIÓB W DZIÓB w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich. To sztuka mówiąca w mądry i ciekawy sposób o tym, jak bezsensowne i irracjonalne bywają zasady rządzące grupą i jak wartościowe może być otwarcie się na innych. Do podwórkowej bandy Gołębi próbuje dołączyć mały Wróbelek Przemek. Dzięki swemu sprytowi i odwadze udaje mu się w końcu przekonać do siebie nieprzyjazne na początku Gołębie i wszyscy odnoszą z tego faktu korzyść. Autorem zdjęć jest ponownie Wojciech Suleżycki, scenografię stworzyła Anna Adamek, a kostiumy Marta Kodeniec. W rolach Gołębi – Marcin Bubółka, Piotr Piksa, Marcin Stępniak, Paweł Paprocki. Jako Gołębicę Mariolę ujrzymy Karolinę Bacię, w postać Wróbelka Przemka wcieli się Filip Orliński, a jako diaboliczna Kotka Dolores wystąpi Marta Malikowska.

Fotosy zamieszczone na stronie pochodzą ze spektakli A NIECH TO GĘŚ KOPNIE! oraz KRÓLEWNA LOGOREA I NIEDŹWIEDŹ. Autor Wojciech Radwański.