WFDIF.ONLINE PLATFORMA FILMOWO-EDUKACYJNA

WFDIF.ONLINE PLATFORMA filmowo-edukacyjna

Nauczanie zdalne stało się codziennością nauczycieli, uczniów i rodziców. Zapraszamy do korzystania z ciekawych zasobów edukacyjnych dostępnych online na nowej edukacyjno–filmowej platformie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych wfdif.online. Wytwórnia udostepnia tam różnorodne materiały wspierające pracę nauczycieli, naukę zdalną uczniów i domowe obowiązki edukacyjne rodziców.

Jak połączyć medium filmowe z atrakcyjną i skuteczną nauką na lekcjach?

Trzeba użyć magii kina i oprócz wartości edukacyjnej materiału filmowego pokazać kunszt jego twórców oraz w przystępny sposób wyjaśnić najciekawsze sekrety warsztatu filmowego. Bo czyż świat specjalistów planu filmowego nie jest równie fascynujący, jak efekt ich pracy, film, który oglądamy na ekranie?

Ostatnie lata działalności edukacyjnej WFDiF pokazały, jakim magnesem dla odbiorców jest możliwość poznawania kulis produkcji filmowej. Odkrywanie tajników PLANU FILMOWEGO, na które od siedmiu lat zaprasza Wytwórnia, właśnie zaistniało w sferze online. I tak jak na zajęciach i warsztatach odbywających się do tej pory przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie, Wytwórnia na wfdif.online proponuje atrakcyjną edukację filmową i skuteczne wsparcie edukacji szkolnej, szczególnie młodych odbiorców.

Główne moduły nowej platformy WFDiF to EDUKACJA i STREFA VOD.

Filmowa strefa edukacji

Nauczyciele w strefie EDUKACJA mogą korzystać z dostępnych tam scenariuszy lekcji z zadaniami oraz kartami pracy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wiele z nich zawiera gotowe prezentacje, pomocne np. na lekcjach historii. W zakładce „edukacja filmowa” dostępne są opracowania lekcji filmowych z unikatowymi materiałami making of z planów filmów. Oprócz scenariuszy lekcji do bezpłatnego pobrania platforma wfdif.online wyposażona została w narzędzie do tworzenia lekcji. Każdy nauczyciel, który założy bezpłatne konto, z dostępnych na platformie materiałów edukacyjnych i filmowych może po zalogowaniu utworzyć modułową lekcję i następnie udostępnić ją uczniom swojej klasy.

Do lekcji można dodać zadania dla uczniów, filmowy quiz, opracowanie zagadnień filmowych, filmowe zapisy oprowadzania po PLANIE FILMOWYM WFDiF, wywiad z twórcą, wykład filmoznawcy, filmy dostępne w strefie VOD oraz zadania w formie gier multimedialnych i wiele, wiele innych. Odnalezienie właściwego materiału edukacyjnego na wfdif.online ułatwia filtrowanie według kategorii przedmiotu nauczania, typu szkoły i klasy.

Uczniowie wśród materiałów zamieszczonych na platformie znajdą prawdziwe atrakcje dla młodych pasjonatów kina: materiały z reportażami making of, zdjęcia z planów filmowych, zadania, quizy oraz gry multimedialne, dzięki którym można zdobyć prawdziwie profesjonalną wiedzę filmową, a co więcej, sprawdzić ją w praktyce. Bo kto wie, czym zajmuje się szwenkier i dlaczego współpracuje z ostrzycielem, jakie obowiązki na planie ma tyczkarz i co to są atmosfery? Starsza młodzież dowie się, co się dzieje na etapie developmentu filmu, na czym polega postprodukcja, czym zajmuje się kolorysta oraz co to są postsynchrony. To wielkie zanurzenie w świat filmu pozwoli nie tylko zabłysnąć ściśle branżową wiedzą, ale być może otworzy zupełnie nowe ścieżki do wymarzonego zawodu.

Rodzice mogą swojemu dziecku założyć na wfdif.online konto ucznia, by potem wspólnie odkrywać zasoby edukacyjne dostępne dla zalogowanych użytkowników. W chwilach wolnych od obowiązków na platformie można odbyć filmową podróż w czasie, wybierając seans w STREFIE VOD.

Wśród propozycji wfdif.online znajdują się znane od lat i lubiane filmy fabularne, perły polskiej szkoły dokumentu, klasyki animacji i odcinki Polskiej Kroniki Filmowej, które można obejrzeć bezpłatnie w doskonałej jakości po rekonstrukcji cyfrowej. Użytkownicy mają możliwość tworzenia własnych kolekcji, dodając do „ulubionych” wybrane filmy i materiały edukacyjne. Do oglądania można też zaprosić dziadków, którym domowy seans filmowy z pewnością przyniesie wiele wspomnień i radości.
 

WFDIF.ONLINE

Platforma to najnowszy autorski projekt edukacyjny WFDiF, który cały czas się rozwija. Zasoby dostępnych na wfdif.online pozycji filmowych i edukacyjnych będą się zwiększać. Wytwórnia nieprzerwanie prowadzi prace nad rekonstrukcją i digitalizacją najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Powstają kolejne produkcje filmowe i projekty edukacyjne.

Platforma dostępna jest bezpłatnie pod adresem wfdif.online w zasięgu sieci Internet na komputerach i na urządzeniach mobilnych.

Nagrody:

25 października 2021 roku Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych została uhonorowana dwiema prestiżowymi Nagrodami BOHATERONY 2021 im. Powstańców Warszawskich w kategorii Instytucja za stworzenie platformy internetowej WFDIF.ONLINE:

  • Srebrny BohaterON Złoty
  • BohaterOn Publiczności

Nagrody przyznane zostały za edukację filmową i historyczną szerokiego grona odbiorców poprzez stworzenie platformy internetowej WFDIF.ONLINE, która podczas pandemii wspierała nauczycieli, rodziców, uczniów i pasjonatów w działaniach edukacyjnych. Wyboru laureatów w każdej kategorii dokonuje Kapituła, w której zasiadają: Powstańcy Warszawscy, przedstawiciele polskiego rządu, historycy, osoby publiczne, oraz ambasadorzy kampanii BohaterON – włącz historię!. Ponadto, na podstawie wyników głosowania internautów w każdej kategorii przyznano Złotego BohaterOna Publiczności. Nagroda BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona przez organizatorów kampanii BohaterON w celu wyróznienia tych, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o histori Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną.

Projekt WFDIF.ONLINE dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.