Noc Muzeów - DZIEŁA UTRACONE – Kino Plenerowe

W sobotę, 18 maja, o godzinie 20:30 zapraszamy na pokaz filmów z cyklu „Dzieła utracone”, które odbędą się w ramach Nocy Muzeów 2024 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie).

Historie zrabowanych i zaginionych dzieł sztuki z polskich muzeów w czasie wojny wciąż żyją. Cztery z nich przybliżymy na pokazie w kinie plenerowym. Duży ekran, siedziska i filmy dokumentalne reż. Agnieszki Trzos z kryminalnym akcentem z cyklu „Dzieła utracone”:

  • DIANAhistoria rzeźby „Diana” dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W planie współczesnym zobaczymy dzieje odzyskania przez polskie władze zrabowanego podczas wojny popiersia, które odnalazło się w ofercie wiedeńskiego domu aukcyjnego.
  • PORTRET MĘŻCZYZNY – losy obrazu „Portret młodego mężczyzny w peruce” namalowanego przez Krzysztofa Lubienieckiego. Historia odnalezienia przez polskie władze dzieła zarabowanego przez Niemców, przy wydatnej pomocy FBI. Opowieść rozgrywa się w dwóch planach czasowych – współcześnie i w roku 1728, kiedy to Lubieniecki przygotowuje się do namalowania obrazu.
  • GITARAkulisy grafiki w formie kolażu „Gitara” Pabla Picassa, który należy do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Polskę na całym świecie od zakończenia II wojny światowej.
  • AUTOPORTRETfragmenty z życia malarza, Jacka Malczewskiego, z czasu gdy jego małżeństwo przechodziło kryzys. Artysta przeżywał wtedy romans z Marią Balową, którą także uwiecznił w kilku swoich obrazach. Miłosne rozterki na życiowym zakręcie.

18 maja 2024 r., godz. 20:15, dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie).

Pokazy na Noc Muzeów rozpoczną się ok. godziny 20:30. Każdy film trwa 20-25 minut. Wyświetlane będą w kolejności – 2 filmy – przerwa – 2 filmy.

„DZIEŁA UTRACONE” to cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych, poświęconych losom zaginionych w czasie II wojny światowej dziełom sztuki z polskich zbiorów. Prezentowane dzieła wróciły na swoje miejsce dzięki działaniom restytucyjnym ministerstwa.

Produkcja filmowa: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie

Organizator pokazu podczas Nocy Muzeów: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego